Cotonek je nazýván “Bavlníkový pes z Madagaskaru”. Tento název si získal proto, jelikož jeho srst je podobná bavlníkovému rounu – chmýří. Barva srsti je bílá nebo bílá se stopami barev světle šedé nebo plavé, v mládí tmavší. Toto zbarvení se objevuje i na uších. Délka srsti je cca 8 cm. Srst nelíná, ale potřebuje pravidelné česání a kartáčování.
Zjevem je to malý, drobný pejsek, kulatých tmavých očí a inteligentního pohledu. Získal titul antidepresivní pes a je doporučován lidem, žijícím ve stresových situacích. Má rád též společnost dětí. Je oddaný svému pánovi a jeho lásku umí dokonale oplácet.
Váha u psa je 4 kg, max. 6 kg, u fenky 3,5 kg, max. 5 kg.
Je to společenské plemeno a je zařazeno do třídy IX FCI.
PŮVOD PLEMENE coton de tuléar:
Původním domovem tohoto psíka byl ostrov Madagaskar. Své pojmenování získal patrně tím, že se pohyboval nejvíce v okolí bavlníkových plantáží. Dalším důvodem bylo, že hlavním vývozním artiklem Madagaskaru byla bavlna,
ale tou nejdůležitější příčinou bylo to, že struktura jeho srsti je podobná bavlníkovému chmýří a její barva je podobná plodům bavlníku, které jsou bílé se žlutavým až hnědým nádechem.
Odtud tedy jméno „coton“.
Protože cotonek pochází z madagaskarského města Toliara, francouzsky Tuléar, jeho druhým názvem je „de Tuléar“.
Plemeno Coton de Tuléar se může pyšnit svým titulem „ Královský pes“.
Jsou zde ovšem dva rozpory o tom, jak tento titul získal. Buď mu byl udělen u španělského královského dvora, kde mohl být údajně vyšlechtěn, a nebo mu byl udělen francouzskou šlechtou, která žila na Madagaskaru v době kolonizace ostrova někdy v 18. století. Cotonka prý mohli vlastnit pouze prominentní obyvatelé Madagaskaru a pro prosté lidi byl udělen zákaz vlastnit tyto psíky.
POVAHOVÉ RYSY:
Vytrvalost, chytrost, mrštnost a jednou z důležitých vlastností, kterou získal během jeho života v divoké přírodě Madagaskaru, je vlastnost rychlého běžce. Tím musíme vyvést z omylu každého, kdo si myslí, že cotonek je typický „gaučák“.
Psi tohoto plemene jsou veselé povahy, vyrovnaní a velmi přívětiví k ostatním psům i lidem; jsou schopni dokonale se přizpůsobit každému životnímu stylu. Povaha psů plemene Coton de Tuléar je jedním z nejdůležitějších charakteristických znaků plemene.
Je báječným rodinným psem, který miluje děti. Je připraven kdykoliv ke hrám. Je oddaný svému pánovi a umí dokonale oplácet jeho lásku. Obvykle si nevybírá jen jednoho příslušníka rodiny jako svého pána, ale jeho pánem je rodina celá. Respektuje i jiná zvířata žíjící v rodině. Je velice bdělý, ale není zbytečně uštěkaný. Ke svému štěkotu ho vede spíše jeho pud hlídače. Pro svou velikost je ideálním společníkem do městských bytů. Díky své temperamentní a živé povaze ocení procházky přírodou. Miluje čerstvě napadený sníh.
Svůj temperament umí využít i při hrách doma. Na jednu stranu je klidný, mírný, ale na stranu druhou, temperamentní a sportovní pes. Je výborný k výcviku agility a v této disciplíně je velice úspěšný hlavně ve Finsku a Rakousku.
Jak již jsme se již zmínili, díky své povaze si získal titul: „ Antidepresivní pes“. Získal jej velice oprávněně, a to hlavně kvůli své lásce k dětem a lidem a především pro svoji věrnou povahu.
Proto ho ve Francii používají v dětských domovech, v ústavech pro postižené děti a dokonce i v domovech pro staré a opuštěné lidi jako společníka.
Je psem vhodným pro Canisterapii. Pro svou učenlivost začíná vynikat i v nové disciplíně, která se jmenuje „ Tanec se psem“.
Samozřejmě že se cotonek řadí mezi společenská plemena, ale pozor, jak už jsme řekli, není to žádný gaučák!!!
Má výborný orientační smysl a svými kousky Vás dokáže rozesmát.
Asi byste to do něj neřekli, ale tento chomáček vaty umí chodit po zadních a předvádět různé skopičiny, že i odpůrci psů roztávají. V souvislosti s jeho povahou mu lidé začali říkat“ Malý komediant“. Ale přezdívek si tento psík získal více: např. v sousednímu Slovensku ho nazývají bavlnka, u nás bavlníček.
VÝCHOVA COTONKA
Výchova psa Coton de Tuléar se obejde bez křiku a tvrdosti. Jeho povahové rysy Vám umožní cotonka vychovávat i klidným hlasem. A když výchovu pojmete jako napínavou hru, máte vyhráno. Je celkem poslušný, takže nebývá problémem a nestává se, když cotonka přivoláte, aby k Vám nepřiběhl. S výchovou by se mělo začít již ve štěněcím věku a měl by s ní začít už chovatel.
PÉČE O SRST
Srst potřebuje pravidelné česání a kartáčování. Hlavně po procházkách např. v lese, kdy se do srsti zamotají úlomky větviček, jehličí atd. Pokud se Vám cotonek ušpiní, stačí srst řádně prokartáčovat a i tím se srst pročistí. Při kartáčování používáme rozčesávače převážně ve spreji, které jsou určené pro dlouhosrstá plemena. Nevyžaduje časté koupání. Pokud je už potřeba cotonka vykoupat, používáme šampony pro dlouhosrsté a bílé psy a před koupáním musíme srst vždy řádně vyčesat. Po koupání musíme vždy ošetřit srst kondicionerem opět pro dlouhosrstá plemena. Abychom docílili žádaného efektu, měla by být srst vysušena vždy fénem, ale nepoužíváme horký vzduch. Srst se neupravuje zásadním střihem jako je u plemene např. Bichon á poil Frisé a nebo Pudl. Spíše jde o úpravy např. vytvarování srsti na tlapkách atd. Svou srstí se cotonek zařazuje mezi plemena, která netrpí línacími obdobími. A proto je potřeba ve věku, kdy se mění srst ze štěněcí na dospělou, kartáčovat velice často, abychom dopomohli výměně srsti. V tomto věku je to nejhorší období, ale když to překonáme, máme vyhráno.